Nyugdíjpénztár

Önkéntes nyugdíjpénztár

Az     önkéntes     nyugdíjpénztári     megtakarítás     elsődleges     célja a nyugdíjas évek anyagi biztonsága, és az életszínvonal emelése. A nyugdíjkorhatár elérését*  követően a nyugdíjpénztári megtakarítás adómentesen hozzáférhető. Ezt követően Ön az eltelt várakozási idő hosszától függetlenül jogosulttá válik a nyugdíj-szolgáltatásra.

Nyugdíjkorhatár:

A társadalombiztosítási   nyugellátásról   szóló    törvény    szerinti  öregségi    nyugdíjkorhatár,    továbbá az az időpont, amelytől a pénztártag öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, rokkantsági ellátásban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban vagy nyugdíj előtti álláskeresési segélyben részesül, vagy az az időpont, amelytől a pénztártag a honvédek jogállásáról szóló törvény vagy a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti nyugdíj előtti rendelkezési állományba áthelyezésre kerül.

Érdemes   már    az    első    munkahely   megszerzésekor önkéntes  nyugdíjpénztári tagságot létesíteni, erre már 16 éves kortól lehetőség van.

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagság:

rugalmas mértékű rendszeres befizetés mellett is elérhető, nem igényel magas szintű befektetési ismereteket, továbbá a pénztártag kockázatvállalási hajlandóságának és életkorának megfelelő portfóliók közül választhat.

Az elszámolóegységes nyilvántartást vezető pénztáraknál a választott portfólió aktuális árfolyama napi szinten ellenőrizhető a pénztárnál és az MNB honlapján. Tekintettel arra, hogy a nyugdíjcélú megtakarítások jellemzően hosszú távúak, a pénztárak, illetve a portfóliók befektetési teljesítményének megítélése során célszerű lehetőség szerint legalább 10-15 éves időtartamot figyelembe venni.

A pénztári hozamrátákat (éves, tízéves, tizenöt éves) minden évben publikálja a jegybank a honlapján (itt érheti el), ezzel is megkönnyítve a pénztárválasztást.

Amennyiben  a  pénztártag nem  elégedett  a  szolgáltatással  vagy  a hozamokkal,  akkor  a megtakarításait másik pénztárba is átviheti, ennek költsége az utalás díján felül maximum 3.000  Ft  lehet.  Fontos  tudni,  hogy a  múltbeli  hozamok  nem  adnak  garanciát  a  jövőbeli hozamokra.

Az egyéni befizetések után 20%-os, évi maximum 150 ezer Ft-os adókedvezményt igényelhet.

Ezt  az  összeget  a  pénztártag  egyéni  számláján  írják  jóvá.  Az adókedvezmény maximális kihasználásához éves szinten 750.000 Ft-os befizetés szükséges. A nyugdíjpénztár köteles jóváírni a tag, illetve a munkáltatói tag által teljesített befizetések évi 10 000 Ft összeghatárig terjedő részének legalább a 90%-át, az azt meghaladó résznek pedig legalább a 94%-át.

Ettől a szabálytól a pénztár a tag belépésétől számított első két befizetés esetén külön jogszabályban meghatározottak  szerint  eltérhet.  A  jóváírt összegeket  a  pénztár  kormányrendelet  által szabályozott befektetési formákba fekteti be, a pénztártagot megillető adókedvezményből költséget nem von le.

Az önkéntes nyugdíjpénztár előnye a többi megtakarítási formával szemben, hogy ehhez a munkáltató is hozzájárulhat a tagdíj részleges vagy teljes átvállalásával.

Amennyiben a pénztártag elérte a nyugdíjkorhatárt, írásban nyilatkozhat arról, hogy:

egy összegben vagy járadék formájában veszi igénybe a nyugdíj-szolgáltatást és a tagdíjat tovább nem fizeti, vagy az egyéni nyugdíjszámláján lévő összeg meghatározott részét egy összegben, a fennmaradó részt pedig járadék formájában veszi igénybe és a tagdíjat tovább nem fizeti, vagy a tagdíjat fizeti és a nyugdíj-szolgáltatást nem veszi igénybe, vagy az egyéni nyugdíjszámláján felhalmozott összeget a pénztárban hagyja és a tagdíjat tovább nem fizeti, vagy az egyéni nyugdíjszámláján lévő összeg meghatározott részét egy összegben vagy járadék formájában igénybe veszi és a tagdíjat tovább fizeti, vagy az egyéni nyugdíjszámláján lévő összeg meghatározott részét egy összegben vagy járadék formájában igénybe veszi és a tagdíjat tovább nem fizeti.

A pénztár köteles a fenti pontokban foglalt valamennyi lehetőséget biztosítani tagjai számára.

A várakozási idő, azaz a belépéstől számított legalább 10 év letelte után, de még a felhalmozási időszakban – ami a belépéstől a nyugdíj-szolgáltatás megkezdéséig terjedő idő

eldöntheti a pénztártag, hogy:

változatlan feltételek mellett tag marad a pénztárban, vagy folytatja pénztártagságát, és az egyéni nyugdíjszámláján nyilvántartott összeg egészét vagy egy részét a nyugdíjkorhatár elérése előtt – legfeljebb háromévente egy alkalommal – felveszi (fontos azonban, hogy az így felvett összeg hozam része adómentes, míg a tőke részt a hatályos adó-jogszabályok szerint adó- és EHO- fizetési kötelezettség terhelheti), vagy kilép a pénztárból, vagy az egyéni nyugdíjszámláján lévő összeget tagdíj fizetése nélkül a pénztárban hagyja.

A várakozási idő letelte előtt a pénztártag átléphet egészség-, vagy önsegélyező, vagy egészség- és önsegélyező pénztárba, ha munkaképességét legalább ötven százalékban elvesztette, illetve legalább negyven százalékos mértékű egészségkárosodást szenvedett, és ebben az állapotában legalább egy évig javulás nem várható, valamint az illetékes hatóság igazolását bemutatja.

A nyugdíjkorhatár elérését megelőző felhasználás csak indokolt esetben javasolt.

Elhalálozás esetén az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást a pénztártag által megjelölt haláleseti kedvezményezett, annak hiányában a törvényes örökös kapja meg.

A 2012. december 31-ig nyugdíjpénztárba belépett tagok esetén adómentes a nyugdíj-szolgáltatás!

3 éves tagsági viszony után, vagy ha a járadék folyósításának első három évében a járadék éves összege az előző évi összeg 15 százalékánál nagyobb mértékben nem csökken, vagy ha a tag jogosultsága rokkanttá nyilvánítása, egészségkárosodása, megváltozott munkaképessége alapján keletkezett.

A 2012. december 31-ét követően pénztártaggá válók számára adómentes a nyugdíj-szolgáltatás

10 éves tagsági viszonyt követően, vagy ha a tag jogosultsága rokkanttá nyilvánítása alapján keletkezett.

ÖSSZEGZÉS

Miért jó ez Önnek?

  • Nem igényel különösebb szakértelmet és állandó ügyfél általi figyelmet.

  • Évente adókedvezményt kaphat.
  • Örökölhető, illetve haláleseti kedvezményezett is megjelölhető. Béren kívüli juttatás keretében számos munkáltató elérhetővé teszi.

Mire kell figyelnie?

  • Nincs lehetőség egyedi portfólió kialakítására.
  • A befizetésekhez az első 10 évben nem lehet hozzájutni, kivéve a nyugdíjkorhatár elérése esetén.

Forrás: mnb.hu

otp onyp lakossagi 2019

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.